Відгук громадськості

Захід

2.1.3.4.1. Розроблення та подання Кабінетові Міністрів України проекту закону, яким:
1) передбачено заборону на звільнення судді з посади за його заявою про відставку до завершення дисциплінарних проваджень щодо судді;
2) визначено підстави для припинення відставки та позбавлення статусу судді у разі допущення суддею у відставці поведінки, яка є несумісною із званням судді;
3) встановлено порядок розгляду питання про припинення відставки та позбавлення статусу судді у разі допущення суддею у відставці поведінки, яка є несумісною із званням судді

Статус заходу:

Не виконано

Захід спрямований на досягнення ОСР:

2.1.3.4. Удосконалено підстави та механізми завершення дисциплінарного провадження, зокрема запроваджено механізм завершення розгляду дисциплінарної справи щодо судді у разі подання ним заяви про відставку після відкриття дисциплінарної справи щодо нього

Вирішення Проблеми:

2.1.3. Відсутність дієвих механізмів підтримання доброчесності суддівського корпусу та реагування на встановлені факти впливу, тиску на суддів та втручання в їх діяльність

Строки виконання:

01.06.2023 - 30.11.2023

Відповідальні виконавці (органи влади):

Головний виконавець: Міністерство юстиції України

Джерела фінансування:

державний бюджет

Обсяги фінансування (тис. грн.):

у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік

Показник виконання:

проект закону подано до Верховної Ради України

Стан виконання

Хід/ Результат виконання:

Міністерство юстиції України повідомило: "Виконано. Відповідно до частини третьої статті 55 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя має право зупинити розгляд питання про звільнення судді з посади з підстав, визначених пунктами 1 та 4 частини шостої статті 126 Конституції України, на час розгляду скарги або заяви, наслідком якої може бути звільнення судді з посади з підстав, визначених пунктами 2, 3, 6 частини шостої статті 126 Конституції України.

Також статтею 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено підстави припинення відставки судді.

Так, відставка судді припиняється, зокрема, у разі набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення умисного злочину.

Крім того, проєктом Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших законодавчих актів України щодо уточнення порядку звільнення суддів у відставку та забезпечення їх утримання» (реєстр. № 9343 від 30.05.2023) пропонується закріпити на законодавчому рівні загальне правило, що заява про відставку судді не розглядається, у разі якщо щодо такого судді здійснюється дисциплінарне провадження, наслідком якого може бути звільнення судді з посади з підстав, передбачених Конституцією України; зобов’язати Вищу раду правосуддя здійснювати обов’язкову трансляцію засідань її Дисциплінарних палат; встановити, що Вища рада правосуддя та її органи ухвалюють рішення шляхом поіменного голосування та зобов’язати Вищу раду правосуддя опубліковувати результати такого поіменного голосування.

Крім того, Міністерством юстиції України протягом 2023 року було досліджено питання щодо доцільності вдосконалення інституту дисциплінарної відповідальності суддів, зокрема, щодо необхідності зупинення Вищою радою правосуддя розгляду питання про звільнення судді з посади з підстав, визначених пунктами 1 та 4 частини шостої статті 126 Конституції України, на час розгляду скарги або заяви, наслідком якої може бути звільнення судді з посади з підстав, визначених пунктами 2, 3, 6 частини шостої статті 126 Конституції України".

Водночас проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших законодавчих актів України щодо уточнення порядку звільнення суддів у відставку та забезпечення їх утримання» (реєстр. № 9343 від 30.05.2023, внесений народними депутатами України) не забезпечить реалізацію заходу 2.1.3.4.1, у разі його прийняття Верховною Радою України з огляду на таке.

1) Захід 2.1.3.4.1 передбачає розроблення та подання Міністерством юстиції України до КМУ проекту закону, що передбачав би заборону на звільнення судді з посади за його заявою про відставку до завершення будь-яких дисциплінарних проваджень щодо судді. Водночас у Законопроекті № 9343, на який у своєму повідомленні посилається Міністерство юстиції України, пропонується запровадити обов'язок ВРП не розглядати заяви про відставку судді під час здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, наслідком якого може бути звільнення судді з посади з підстав, визначених пунктами 2, 3, 6 частини шостої статті 126 Конституції України. Йдеться про обмежений перелік дисциплінарних проваджень, які порушені у зв'язку з вчиненням суддею істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді; порушенням суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна та порушенням суддею вимог щодо несумісності. Водночас дисциплінарні провадження, порушені з інших підстав, визначених у ч. 1 ст. 106 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", залишаються поза увагою.

2) У Законопроекті № 9343 відсутні положення, які б корелювались із реалізацією підпунктів 2-3 заходу 2.1.3.4.1. Відповідний законопроект не визначає підстав для припинення відставки та позбавлення статусу судді у разі допущення суддею у відставці поведінки, яка є несумісною із званням судді та, відповідно, не пропонує встановити порядок розгляду питання про припинення відставки та позбавлення статусу судді у разі допущення суддею у відставці поведінки, яка є несумісною із званням судді.

Таким чином, законопроект, який вже перебуває на розгляді у Верховній Раді України, у разі його ухвалення не забезпечить врегулювання питань, щодо яких виконавцем заходу мав би бути розроблений законопроект. З огляду на те, що строк виконання заходу сплив, у рамках щоквартального моніторингу за І квартал 2024 року (січень - березень 2024 року, вимушені констатувати, що захід не виконано.

Результати моніторингу (щоквартально):

10.05.2024:
Захід не виконано
15.02.2024:
Захід не виконано
15.11.2023:
Виконання заходу розпочато вчасно
16.08.2023:
Виконання заходу розпочато вчасно

Додаткові джерела інформації: