Відгук громадськості

Захід

2.2.2.4.2. Відцифрування інформації про природні ресурси (геологічної інформації, інформації про водні та лісові ресурси) та наявні зрошувальні системи, гідротехнічні споруди, насосні станції

Статус заходу:

Виконано частково

Фактична дата виконання:

29.02.2024

Захід спрямований на досягнення ОСР:

2.2.2.4. Впроваджено інформаційно-аналітичну систему управління природними ресурсами, яка надає відкритий доступ до актуальної інформації про природні ресурси, містить функціонал надання електронних послуг, електронної звітності, простежуваності, екологічного моніторингу та інспектування, а також відкритий програмний інтерфейс для створення на основі даних такої інформаційно-аналітичної системи (без права їх зміни) аналітичного та візуального (геоінформаційного) програмного забезпечення

Вирішення Проблеми:

2.2.2. Вибіркове застосування обов’язкових правил для бізнесу, що супроводжується відповідними корупційними ризиками

Строки виконання:

01.03.2023 - 29.02.2024

Відповідальні виконавці (органи влади):

Головний виконавець: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
співвиконавці:
Державна служба геології та надр України
Державне агентство водних ресурсів України
Державне агентство лісових ресурсів України

Джерела фінансування:

державний бюджет та/або кошти міжнародної технічної допомоги

Обсяги фінансування (тис. грн.):

у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік та/або у межах коштів міжнародної технічної допомоги

Показник виконання:

інформація про природні ресурси відцифрована

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2024 р. № 1194 "Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки" внесено зміни до змісту заходу.

Стан виконання

Хід/ Результат виконання:

Для повного виконання заходу Міндовкілля та підпорядкованим йому Держгеонадрам, Держводагентству та Держлісагентству необхідно відцифрувати:

- геологічну інформацію;

- інформацію про водні ресурси;

- інформацію про лісові ресурси.



1. Геологічна інформація. 16 листопада 2022 року Держгеонадра уклали Меморандум з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) про технічну допомогу. Метою співпраці Держгеонадр та ЄБРР є проведення масштабних робіт з відцифрування геологічної інформації (зокрема, звітів про проведені геологічні роботи і графічних додатків до них) та наповнення цією інформацією бази даних Державного геологічного вебпорталу. Цей проект розрахований на три роки, тобто він буде тривати до завершення 2025 року.

В рамках реалізації цього проекту заплановано відсканувати не менше 60 000 книг геологічних звітів і графічних додатків, розмістити ці матеріали на інтерактивних картах та перекласти метадані англійською мовою.

Станом на травень 2024 року вже було відскановано перших 6 000 книг геологічних звітів і розміщено на інтерактивній мапі дані про 125 об’єктів надрокористування, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки й обороноздатності держави.

Ці данні розміщуються на Державному геологічному порталі. На жаль, у зв’язку з обставинами воєнного часу доступ до інформації з Державного геологічного порталу є обмеженим. Ця інформація наразі є відкритою лише для суб’єктів господарювання.

Втім, ще одним результатом здійснення робіт з відцифрування інформації є Інвестиційний атлас надрокористувача. Це електронний сервіс, доступний на веб-сайті Держгеонадр, що являє собою переліки ділянок надр, які суб’єкт господарювання може отримати в користування. Інвестиційний атлас поділений на декілька розділів, для прикладу, «Металічні корисні копалини», «Неметалічні корисні копалини», «Горючі тверді корисні копалини» та інші. За кожним розділом можна знайти таблицю, в якій зазначені:

- ділянки надр;

- корисні копалини, які є на цих ділянках;

- площа цих ділянок та їх місцерозташування;

- інформація про те, право користування якого виду можна отримати на ці ділянки;

- дані про те, чи були вже ці ділянки отримані кимось в користування, чи ні.

На відміну від Державного геологічного порталу, дані Інвестиційного атласу надрокористувача є публічно доступними, навіть під час воєнного стану, окрім розділу «Мінерали майбутнього».



2. Інформація про водні ресурси. На веб-сайті Держводагентства розміщене посилання на геопортал «Державний водний кадастр. Облік поверхневих водних об’єктів». На геопорталі міститься інтерактивна карта з відцифрованою інформацією про поверхневі водні об’єкти, зокрема, географічними даними про них, короткою інформацією про їх екологічний та хімічний стан, інформацію про водні об’єкти, щодо яких вже здійснюється водокористування. Крім того, при натисканні на водний об’єкт, який вже наданий у водокористування, можна знайти, з поміж іншого, й посилання на сторінку з повною інформацією про наданий дозвіл на водокористування, зокрема, даними про те, кому та ким виданий дозвіл, строк дії дозволу, тип водокористування, ліміти використання води тощо.

Варто зауважити, що на геопорталі міститься застереження, що він все ще знаходиться «…у тестовому режимі. На сьогодні Державним агентством водних ресурсів України здійснюються заходи щодо наповнення порталу та виправлення помилок…».



3. Стосовно відцифрування інформації про ліси варто зазначити, що, як повідомляє Міндовкілля, Держлісагентство розробило проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку ведення державного лісового кадастру та обліку лісів». Цей проект покликаний привести у відповідність положення цього Порядку із Законом України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних». Після прийняття цього акта, Держлісагентство зможе провести оновлення інформації державного лісового кадастру з урахуванням норм нового законодавства. Оновлена інформація Державного лісового кадастру буде відцифрована і доступна в електронній формі у вільному доступі.

Станом на ІІІ квартал 2024 року цей проект розроблений та направлений на погодження до заінтересованих органів виконавчої влади. Після узгодження, проект буде поданий на розгляд Уряду.





Як можна помітити, наразі ще тривають роботи з відцифрування геологічної інформації та інформації про водні ресурси, а в частині інформації про ліси ще потрібно привести підзаконне регулювання у відповідність із законом. З огляду на те, що роботи, потрібні для виконання заходу, незавершені до кінця, але частково вже виконані, заходу присвоєно статус «Виконано частково».

Результати моніторингу (щоквартально):

14.11.2024:
Захід виконано вчасно, але частково
12.08.2024:
Захід виконано вчасно, але частково
14.05.2024:
Захід виконано вчасно, але частково

Додаткові джерела інформації: