Захід
2.2.2.4.5. Створення та розвиток вже створених ІТ-систем, у яких будуть подаватися заяви на отримання дозвільних документів, здійснюватися погодження, видаватися дозвільні документи, проводитись аукціони на право користування природними ресурсами, забезпечення їх інтеграції з Єдиною екологічною платформою “ЕкоСистема”
Статус заходу:
Фактична дата виконання:
30.09.2024
Захід спрямований на досягнення ОСР:
2.2.2.4. Впроваджено інформаційно-аналітичну систему управління природними ресурсами, яка надає відкритий доступ до актуальної інформації про природні ресурси, містить функціонал надання електронних послуг, електронної звітності, простежуваності, екологічного моніторингу та інспектування, а також відкритий програмний інтерфейс для створення на основі даних такої інформаційно-аналітичної системи (без права їх зміни) аналітичного та візуального (геоінформаційного) програмного забезпечення
Вирішення Проблеми:
2.2.2. Вибіркове застосування обов’язкових правил для бізнесу, що супроводжується відповідними корупційними ризиками
Строки виконання:
Відповідальні виконавці (органи влади):
Міністерство аграрної політики та продовольства України
Державна служба геології та надр України
Державне агентство водних ресурсів України
Державне агентство лісових ресурсів України
Державне агентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм
Джерела фінансування:
державний бюджет
Обсяги фінансування (тис. грн.):
у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік
Показник виконання:
Єдина екологічна платформа “ЕкоСистема” містить функціонал надання електронних послуг
Стан виконання
Хід/ Результат виконання:
Цей захід можна розділити на дві частини:
1) створення та розвиток вже створених ІТ-систем;
2) їх інтеграція з «ЕкоСистемою», яка повинна стати, так би мовити, «єдиним вікном», через яке будь яка особа може отримати актуальну інформацію про природні ресурси та пов’язані з ними адміністративні послуги.
ІТ-системи, про які йде мова, повинні мати ось такий функціонал:
- подання заяви на отримання дозвільних документів на право користування природними ресурсами;
- здійснення погодження цих заяв;
- видання таких дозвільних документів;
- проведення аукціонів на право користування природними ресурсами.
Зрозуміти те, про які природні ресурси йде мова дозволить перелік виконавців заходу. Так, цим заходом охоплюється право на користування надрами, водними ресурсами, лісами, водними біоресурсами (в першу чергу, мова йде про рибу, тобто про її вилов)
Захід зможе вважатися виконаним повністю, якщо будуть виконані всі вказані вище вимоги.
1. Надра. Наразі в Україні функціонує електронний кабінет надрокористувача.
Зокрема, саме через електронний кабінет надрокористувача особа може подати заяву (разом з усіма необхідними документами) на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Так, після перемоги на аукціоні особа звертається через електронний кабінет надрокористувача до Держгеонадр для отримання спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами. Одержавши таке звернення уповноважена особа Держгеонадр надсилає, знову ж таки, через електронний кабінет надрокористувача угоду про умови користування надрами, яка вже підписана зі сторони Держгеонадр за допомогою електронного підпису. У відповідь переможець аукціону також через електронний кабінет надсилає цю ж угоду підписану з його сторони теж за допомогою електронного підпису, а також інформацію, що підтверджує факт сплати ним плати (збору) за отримання дозволу (це власне і є та плата, яка визначена за результатами аукціону). Після цього особа отримує через електронний кабінет власне сам дозвіл у формі електронного витягу з відповідного реєстру.
Виглядає так, що електронний кабінет надрокористувача відповідає вимогам заходу.
Електронний кабінет надрокористувача інтегрований з «ЕкоСистемою». Якщо увійти на вебсайт платформи можна знайти посилання на кабінет, наприклад, через розділ «е-Надра» на головній сторінці платформи.
Електронні аукціони з продажу спеціальних дозволів на користування надрами здійснюються через систему «Прозорро.Продажі». Відсутня інформація щодо інтеграції системи «Прозорро.Продажі» з «ЕкоСистемою».
2. Водні ресурси. На вебсайті Держводагентства функціонує портал електронних послуг агентства. Через цей портал можна подати, з поміж іншого, й заяву на отримання дозволу на спеціальне водокористування (якщо говорити дуже спрощено, мова йде про використання води в обсязі від 5 кубічних метрів на добу). Заява подається шляхом заповнення анкети до якої додаються необхідні документи. Функціонал порталу дозволяє також Держводагентству обмінюватися електронними документами з МОЗ та Держгеонадрами, у тих випадках коли необхідно отримати висновки від цих органів для видання дозволу. Якщо підстави для відмови у видачі дозволу відсутні, Держводагентство надає дозвіл, який також доступний на порталі в електронній формі.
Виглядає так, що портал електронних послуг Держводагентства відповідає вимогам заходу.
На «ЕкоСистемі» на вкладці «Адміністративні послуги» розділу «е-Вода», як видається, має міститися посилання для отримання дозволу на спеціальне водокористування. Однак, наразі воно не активне. Виглядає так, що «ЕкоСистема» має відсилати користувача до порталу Держводагентства для отримання цього дозволу, але портал Держводагентства ще не інтегрований з «ЕкоСистемою».
Наразі жодні аукціони для отримання права на спеціальне водокористування не проводяться. Позиція Держводагентства полягає в тому, що впровадження на постійній основі електронних аукціонів щодо такого обмеженого спільного ресурсу, як поверхневі водні ресурси, з урахуванням проведених аналітичних досліджень недоцільно.
3. Ліси. В рамках реалізації експериментального проекту на сьогодні функціонує сервіс з видачі лісорубного квитка (дозволу на здійснення заготівлі деревини) в електронній формі. Так, на «ЕкоСистемі» доступна електронна послуга з видачі лісорубного квитка (розділ «е-Ліс» → «Адміністративні послуги»). Заява подається шляхом заповнення електронних форм. Після цього заява автоматично надсилається до територіального органу Держлісагентства або органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим залежно від того, де розташована лісова ділянка, на якій буде здійснюватися рубка. У разі відсутності підстав для відмови, уповноважений орган видає заявнику лісорубний квиток в електронній формі, який відображається на «ЕкоСистемі».
Як вже було зазначено, лісорубний квиток зараз надається в електронній формі в рамках експериментального проекту. Експериментальний проект триватиме до червня 2025 року. Після його закінчення, якщо результати експерименту будуть оцінені позитивно, таку електронну послугу введуть на постійній основі.
4. Вилов риби. Наразі функціонує Єдина державна електронна система управління галуззю рибного господарства. Функціонал системи «еРиба» надає можливість, в тому числі, укладання договору на право на промисловий вилов риби після перемоги особи в аукціоні та одержання відповідного дозволу. Так, вже з 5 липня 2024 року розпочали роботу відповідні компоненти системи «еРиба», а саме Е-Договір та Е-Дозвіл. Завдяки цим компонентам вся комунікація між переможцем аукціону та Держрибагентством здійснюється в електронній формі.
Функціонал системи «еРиба» задовольняє вимоги заходу.
Як видається, наразі система «еРиба» не інтегрована з «ЕкоСистемою».
Електронні аукціони з продажу права на укладення договору на право здійснення промислового рибальства або дослідного вилову здійснюються через систему «Прозорро.Продажі». Відсутня інформація щодо інтеграції системи «Прозорро.Продажі» з «ЕкоСистемою».
Як можна помітити, потрібні ІТ-системи існують щодо кожного з виокремлених на початку природних ресурсів. Однак, не всі з них інтегровані з «ЕкоСистемою». У зв’язку з цим, заходу присвоєно статус «Виконано частково».