Відгук громадськості

Захід

2.2.2.4.7. Створення функції обліку та простежуваності природних ресурсів

Статус заходу:

Виконано частково

Фактична дата виконання:

30.09.2024

Захід спрямований на досягнення ОСР:

2.2.2.4. Впроваджено інформаційно-аналітичну систему управління природними ресурсами, яка надає відкритий доступ до актуальної інформації про природні ресурси, містить функціонал надання електронних послуг, електронної звітності, простежуваності, екологічного моніторингу та інспектування, а також відкритий програмний інтерфейс для створення на основі даних такої інформаційно-аналітичної системи (без права їх зміни) аналітичного та візуального (геоінформаційного) програмного забезпечення

Вирішення Проблеми:

2.2.2. Вибіркове застосування обов’язкових правил для бізнесу, що супроводжується відповідними корупційними ризиками

Строки виконання:

01.03.2023 - 30.09.2023

Відповідальні виконавці (органи влади):

Головний виконавець: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
співвиконавці:
Міністерство аграрної політики та продовольства України
Державна служба геології та надр України
Державне агентство водних ресурсів України
Державне агентство лісових ресурсів України
Державне агентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм

Джерела фінансування:

державний бюджет

Обсяги фінансування (тис. грн.):

у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік

Показник виконання:

на Єдиній екологічній платформі “ЕкоСистема” запроваджені системи простежуваності походження та реалізації продукції лісівництва, корисних копалин та відстеження руху водних ресурсів

Стан виконання

Хід/ Результат виконання:

Якщо подивитися на зміст заходу та показник його виконання системно, можна зрозуміти, що для виконання цього заходу виконавці повинні запровадити в «ЕкоСистемі» функції ведення обліку та забезпечення простежуваності таких природних ресурсів, як продукції лісового господарства (деревини), корисних копалин та водних ресурсів. Такі електронні системи мали б надавати підприємцям можливість вести облік шляху такого ресурсу, від його видобутку до реалізації.



Якщо говорити про облік та простежуваність деревини, то в Україні вже створена та функціонує системи електронного обліку деревини. Облік деревини розпочинається від моменту проведення рубки. В той же день деревина маркується за допомогою спеціальної бирки та обліковується за встановленою формою. Ці бирки пронумеровані, просканувавши їх можна через єдину державну систему електронного обліку деревини отримати інформацію про характеристики цієї деревини та місце, де вона була заготовлена.

Система обліку деревини охоплює такі етапи як:

- приймання деревини від заготівлі (тобто після рубки);

- розкряжування заготовлених довгомірних лісоматеріалів (йдеться про поперечне розрізання стовбура дерева);

- вивезення деревини із місць заготівлі на склади лісокористувача;

- відвантаження деревини залізничним транспортом;

- реалізація деревини.

Окрім того, Держлісагентство в рамках проведення експериментального проекту забезпечує надання лісорубного квитка та сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Перший документ є дозволом на проведення рубки, а другий – документом, необхідним для експорту деревини за кордон. Держлісагентство веде також і облік цих документів, інформація якого є відкритою.

Таким чином, за допомогою електронного обліку деревини, а також електронних лісорубних квитків та сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, можна простежити шлях деревини від здійснення рубки до її реалізації, в тому числі за кордон.

Послуги з надання електронних лісорубних квитків та сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, а також переліки таких виданих документів доступні на «ЕкоСистемі» (розділ «е-Ліс»). Що ж до електронної системи обліку деревини, то наразі вона не інтегрована з «ЕкоСистемою».

Варто зауважити, що наразі Держлісагентство працює над розробкою нової версії системи електронного обліку деревини. Необхідність її оновлення викликана тим, що та версія, яка діє наразі є застарілою та не здатна перекрити абсолютно всі можливі зловживання на ринку деревини. Для оновлення системи Держлісагентство вже залучило міжнародне фінансування. Роботи вже розпочалися – готується бізнес-аналітика та виписується технічне завдання для майбутнього тендеру. Очікується, що в результаті проведення робіт система стане більш захищеною, сучасною та з новим функціоналом – для поширення її роботи на деревообробників.



Наразі відсутні відомості про вже створені та впроваджені системи первинного обліку, простежуваності походження та реалізації корисних копалин, відстеження руху водних ресурсів, або такі системи які знаходяться в розробці. Разом з тим, виникають також сумніви в доцільності та необхідності створення таких систем.

Результати моніторингу (щоквартально):

14.11.2024:
Захід виконано невчасно та частково
12.08.2024:
Захід виконано невчасно та частково
15.05.2024:
Захід виконано невчасно та частково
13.02.2024:
Захід виконано невчасно та частково

Ключові джерела оцінки:

1. Міндовкілля: ЕкоСистема
3. ДП "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр": Система електронного обліку деревини
5. ДП "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр": Реєстр лісорубних квитків
7. ДП "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр": Реєстр сертифiкатів про походження лiсоматерiалiв

Додаткові джерела інформації: