Захід
1.1.2.2.1. Здійснення на постійній основі правового моніторингу з використанням законодавчо визначених способів, за результатами якого виявляється необхідність удосконалення або скасування чинних або підготовка нових нормативно-правових актів, усунення колізій та прогалин у правовому врегулюванні та підготовка відповідних звітів за результатами такого моніторингу
Статус заходу:
Захід спрямований на досягнення ОСР:
1.1.2.2. Недоліки правозастосування виявляються за результатами аналізу правозастосовної практики, який проводять Національне агентство або інші уповноважені на це інституції, та усуваються завдяки своєчасному внесенню необхідних змін до законодавства
Вирішення Проблеми:
1.1.2.
Безсистемні зміни до законодавства у сфері запобігання та протидії корупції негативно впливають на ефективність правозастосування
Строки виконання:
Відповідальні виконавці (органи влади):
Джерела фінансування:
державний бюджет
Обсяги фінансування (тис. грн.):
у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік
Показник виконання:
правовий моніторинг здійснено, інформаційно-аналітичні матеріали про його результати оформлено, звіти за результатами правового моніторингу підготовлено та опубліковано на веб-сайті суб’єкта правотворчої діяльності
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2024 р. № 1194 "Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки" внесено зміни до змісту заходу.
Стан виконання
Хід/ Результат виконання:
За повідомленням Міністерства юстиції України, станом на 31.12.2024 р.:
Здійснюється черговий правовий моніторинг ефективності НПА 2024 року у сферах судочинства, судоустрою, кримінальної юстиції, судово-експертної діяльності, виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб), доступу громадян до правосуддя та безоплатної правничої допомоги та банкрутства. У рамках І етапу моніторингу направлено запити ключовим стейкхолдерам з метою виявлення недоліків правового регулювання досліджуваних сфер, проаналізовано отримані відповіді, а також пропозиції вдосконалення законодавства, які надійшли на Онлайн-платформу збору та аналізу інформації https://platformonline.com.ua. За результатами проведеного аналізу сформовано список проблемних питань, які досліджуються у рамках річного правового моніторингу ефективності НПА у 2024 році та список тем оперативних правових моніторингів.
Так, в 2024 році вже здійснено три оперативних правових моніторинги:
- у сфері доступу громадян до правосуддя та безоплатної правничої допомоги на тему: «Призначення захисника для надання безоплатної вторинної правничої допомоги особам, які притягаються до адміністративної відповідальності»; - у сфері банкрутства на тему: «Спір про право як підстава для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство». За результатами проведення зазначених досліджень підготовлено звіти з відповідними пропозиціями та рекомендаціями щодо вдосконалення нормативного регулювання у вказаних сферах; - у сфері кримінальної юстиції на тему: "Порядок визначення територіальної юрисдикції апеляційних судів у справах про корупційні злочини"
19.12.2024 з метою залучення стейкхолдерів до формування державної політики у сфері виконання рішень організовано та проведено онлайн-консультацію у форматі круглого столу на тему "Виконання рішень про конфіскацію майна". 54 учасники зареєстровано до участі, з них у якості доповідачів – 25 учасників. Загалом взяло участь у онлайн-консультації на платформі Zoom 171 особа.
05.11.2024 у рамках моніторингу 2024 року проведено онлайн-консультацію зі стейкхолдерами сфери медіації з питань заохочення з боку держави застосування медіації між сторонами конфлікту. Участь в консультації прийняли 67 осіб.
13 грудня 2024 року проведено круглий стіл на тему: «Застосування процедури медіації в адміністративному судочинстві» за участю керівників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та органів правопорядку. Участь у заході у форматі офлайн взяли 78 осіб. Учасники обговорили особливості розгляду та вирішення конкретних справ у сфері публічного адміністрування, а також визначили актуальні питання застосування процедури медіації суб’єктами владних повноважень, зокрема, переваги та можливості цієї процедури, а також фактори, які перешкоджають використанню медіації в зазначеній категорії спорів.
Надіслано 105 листів-запитів до ключових стейкхолдерів у сфері банкрутства з метою визначення проблем у вказаній сфері. За результатами виявлених проблем, у період з 20.08.2024 по 13.09.2024 ініційовано та проведено анкетування, в якому взяли участь судді господарських судів, арбітражні керуючі, адвокати/юристи, науковці, представники органів державної влади та банківського сектору. Всього участь в опитуванні взяли 76 респондентів. Поряд з цим 18.11.2024 проведено онлайн-консультацію у форматі круглого столу на тему: «Забезпечення прогнозованості та прозорості в судових процедурах банкрутства/неплатоспроможності», з метою обговорення та напрацювання оптимальних шляхів вирішення виявлених проблем.