Measure
1.6.3.4.1.
Drafting and submitting to the Cabinet of Ministers of Ukraine a draft law providing for:
1) the ability of whistleblowers in the army to freely choose the report channels;
2) the rights and guarantees of protection of military personnel;
3) the implementation of a mechanism of incentives of whistleblowers in the army.
Measure status:
Actual execution date:
14.09.2024
The measure is aimed at achieving ESR:
1.6.3.4. The law prescribes the particularities of protection of whistleblowers among military personnel.
Problem solving:
1.6.3. Whistleblower protection is not properly implemented due to insufficient institutional capacity of the authorized bodies and shortcomings in legislative regulation
Deadlines:
Responsible implementors (authorities):
Security Service of Ukraine
Foreign Intelligence Service of Ukraine
National Agency on Corruption Prevention
Sources of funding:
state budget
Volumes of financing (thousand UAH):
within the established budget allocations for the relevant year
Performance indicator:
The draft law has been submitted to the Parliament of Ukraine.
Implementing status
Progress/Result of implementation:
На виконання заходу 1.6.3.4.1 Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2023 № 220 (далі – ДАП), Міністерство оборони України розробило проект закону «Про внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо забезпечення гарантій захисту та прав військовослужбовців, які повідомили про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (далі – проект Закону).
Зазначений проект Закону відповідно до пояснювальної записки розроблено з метою приведення окремих положень Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» у відповідність до положень Закону України «Про національну безпеку України» в частині внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо забезпечення гарантій захисту та прав військовослужбовців, які повідомили про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
04.09.2024 Міністерство оборони України направило проект Закону до Кабінету Міністрів України. 17.09.2024 проект Закону був поданий до Верховної Ради України (зареєстрований у Верховній Раді України за №12040).
Проаналізувавши проект Закону, захід 1.6.3.4.1 ДАП виконано повністю оскільки поданий до Верховної Ради України проект Закону передбачає:
1) вільне обрання каналів повідомлення викривачами-військовослужбовцями (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом доповнення Дисциплінарного статуту Збройних Сил України новою ст. 114-1, яка передбачає самостійне обрання каналів повідомлення для викривачів з числа військовослужбовців, у т.ч. і під час подання ними повідомлень, які містять інформацію з обмеженим доступом; окрім цього, запропоновано зміни до ст. 114 щодо уточнення та приведення норм цієї статті до вимог Закону України «Про запобігання корупції»);
2) права та гарантії захисту військовослужбовців (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом внесення змін до ст. 87-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, яка передбачає поширення також інших прав та гарантій захисту на викривачів з числа військовослужбовців, встановленні Законом України «Про запобігання корупції», до ст. 110 щодо розширення переліку суб’єктів до яких має право звертатися військовослужбовець особисто або надсилати заяви, скарги чи повідомлення, у т.ч. і розширено перелік підстав, з яких він може звертатися);
3) запровадження механізму заохочення викривачів-військовослужбовців (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом внесення змін до ст. 87-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зміни, які передбачають, що викривачі із числа військовослужбовців можуть бути заохочені відповідно до вимог розділу ІІ Дисциплінарного статуту Збройних Сил України).