Measure
1.6.3.4.1.
Drafting and submitting to the Cabinet of Ministers of Ukraine a draft law providing for:
1) the ability of whistleblowers in the army to freely choose the report channels;
2) the rights and guarantees of protection of military personnel;
3) the implementation of a mechanism of incentives of whistleblowers in the army.
Measure status:
Actual execution date:
17.09.2024
The measure is aimed at achieving ESR:
1.6.3.4. The law prescribes the particularities of protection of whistleblowers among military personnel.
Problem solving:
1.6.3. Whistleblower protection is not properly implemented due to insufficient institutional capacity of the authorized bodies and shortcomings in legislative regulation
Deadlines:
Responsible implementors (authorities):
Security Service of Ukraine
Foreign Intelligence Service of Ukraine
National Agency on Corruption Prevention
Sources of funding:
state budget
Volumes of financing (thousand UAH):
within the established budget allocations for the relevant year
Performance indicator:
The draft law has been submitted to the Parliament of Ukraine.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No. 1194 On Amendments to the State Anti-Corruption Programme for 2023-2025 dated 18 October 2024, the content of the measure was amended.
Implementing status
Progress/Result of implementation:
На виконання заходу 1.6.3.4.1 Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2023 № 220 (далі – ДАП), Міністерство оборони України розробило проект закону «Про внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо забезпечення гарантій захисту та прав військовослужбовців, які повідомили про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» (далі – проект Закону).
Зазначений проект Закону відповідно до пояснювальної записки розроблено з метою приведення окремих положень Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» у відповідність до положень Закону України «Про національну безпеку України» в частині внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо забезпечення гарантій захисту та прав військовослужбовців, які повідомили про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
04.09.2024 Міністерство оборони України направило проект Закону до Кабінету Міністрів України. 17.09.2024 проект Закону був поданий до Верховної Ради України (зареєстрований у Верховній Раді України за №12040).
Проаналізувавши проект Закону, захід 1.6.3.4.1 ДАП виконано повністю оскільки поданий до Верховної Ради України проект Закону передбачає:
1) вільне обрання каналів повідомлення викривачами-військовослужбовцями (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом доповнення Дисциплінарного статуту Збройних Сил України новою ст. 114-1, яка передбачає самостійне обрання каналів повідомлення для викривачів з числа військовослужбовців, у т.ч. і під час подання ними повідомлень, які містять інформацію з обмеженим доступом; окрім цього, запропоновано зміни до ст. 114 щодо уточнення та приведення норм цієї статті до вимог Закону України «Про запобігання корупції»);
2) права та гарантії захисту військовослужбовців (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом внесення змін до ст. 87-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, яка передбачає поширення також інших прав та гарантій захисту на викривачів з числа військовослужбовців, встановленні Законом України «Про запобігання корупції», до ст. 110 щодо розширення переліку суб’єктів до яких має право звертатися військовослужбовець особисто або надсилати заяви, скарги чи повідомлення, у т.ч. і розширено перелік підстав, з яких він може звертатися);
3) запровадження механізму заохочення викривачів-військовослужбовців (зазначена норма передбачена у проекті Закону шляхом внесення змін до ст. 87-1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зміни, які передбачають, що викривачі із числа військовослужбовців можуть бути заохочені відповідно до вимог розділу ІІ Дисциплінарного статуту Збройних Сил України).