Feedback from the public

Measure

2.6.5.2.2. Conducting an annual public discussion of anticorruption efforts in the defense sector with participation of the public.

Measure status:

In progress

The measure is aimed at achieving ESR:

2.6.5.2. Staff rotation is ensured, and individuals who have violated the requirements pertaining to prevention and resolution of conflicts of interest, other requirements, prohibitions and restrictions established by the Law of Ukraine On Prevention of Corruption are identified

Problem solving:

2.6.5. Corruption risks during the formulation and implementation of staffing policy in the field of defense, conscription (admission) to military service, admission to higher military educational institutions, education and service outside the country, organizational and staffing activities, and awarding of state awards

Deadlines:

01.03.2023 - 31.12.2025

Responsible implementors (authorities):

The main implementer: National Agency on Corruption Prevention

Sources of funding:

state budget

Volumes of financing (thousand UAH):

within the established budget allocations for the relevant year

Performance indicator:

The public discussion has been conducted and its results have been made public.

In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No. 1194 On Amendments to the State Anti-Corruption Programme for 2023-2025 dated 18 October 2024, the content of the measure was amended.

Implementing status

Progress/Result of implementation:

1. У рамках підготовки до щорічного публічного громадського обговорення антикорупційних заходів у секторі оборони 19.07.2023 проведено пресконференцію «Як реалізувати антикорупційну політику в секторі оборони під час війни?» за участі Голови НАЗК Олександра Новікова, Міністра оборони України Олексія Резнікова, Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна, представників НАКО, Міністерства оборони України, АТ "Українська оборонна промисловість", НАЗК, громадськості, ЗМІ. Обговорено заходи Державної антикорупційної програми в секторі безпеки і оборони.

2. Наказом НАЗК створено Координаційно-моніторингову групу з питань забезпечення належної реалізації Антикорупційної стратегії на 2023-2025 роки та Державної антикорупційної програми з її виконання, до складу якої включено представників органів безпеки та оборони – впроваджувачів заходів ДАП, а також за згодою – представників громадськості та незалежних експертів. У жовтні 2023 року проведено 6 тематичних обговорень стану реалізації ДАП у секторі оборони, за результатами яких сформовано пропозиції щодо внесення змін до ДАП з метою досягнення очікуваних стратегічних результатів, визначених Антикорупційною стратегією на 2023-2025 роки.

3. У грудні 2023 року за участі представників органів сектору безпеки та оборони і незалежних експертів обговорено стан впровадження рекомендацій НАЗК, наданих за результатами досліджень щодо подолання ТОП-15 корупційних ризиків у діяльності АТ «Українська оборонна промисловість» та ТОП-10 корупційних ризиків у забезпеченні військовослужбовців житлом. За підсумками моніторингу і консультацій підготовлено оновлені рекомендації задля подолання корупційних ризиків у зазначених сферах.

4. У березні 2024 року НАЗК організовано та проведено тематичне обговорення стану впровадження системи державного гарантування якості (проблема 2.6.3 "Неефективна модель контролю продукції оборонного призначення у процесі виробництва не дає змоги вчасно та у повному обсязі запобігати постачанню бракованих зразків озброєння та військової техніки" додатка 2 до ДАП). У цьому заході під головуванням заступника Голови НАЗК Я. П. Любченка взяли участь заступник Міністра оборони України І. Ю. Гаврилюк, керівництво Департаменту державного гарантування якості Міноборони, представники Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції Міноборони, Громадської антикорупційної ради Міноборони та Проєкту оборонних закупівель.

5. 20 березня 2024 проведено робочу зустріч з ГО "StateWatch", на якій досягнуто домовленості про спільне щоквартальне публічне обговорення результатів виконання заходів ДАП у секторі оборони. 18.06.2024 проведено публічне громадське обговорення стану виконання у секторі оборони заходів ДАП за період з березня 2023 року по березень 2024 року. У заході взяли участь представники НАЗК, органів сектору безпеки та оборони, а також 10 громадських організацій. Представлено результати моніторингу реалізації у секторі оборони заходів ДАП (згідно з ІСМ ДАП) та альтернативного громадського моніторингу, проведеного ГО "StateWatch", результати якого у вигляді Моніторингового звіту опубліковано на сайті цієї організації.

6. 19 липня 2024 Національним агентством з питань запобігання корупції було організовано круглий стіл щодо шляхів забезпечення гарантій захисту та прав викривачів з числа військовослужбовців (зокрема, на досягнення очікуваного результату 1.6.3.4). Представники Національного агентства, Міністерства оборони України, державного підприємства “Державний оператор тилу”, Міністерства внутрішніх справ та підпорядкованих йому структур, Служби безпеки України, а також експерти громадських організацій узагальнили виклики для викривання корупції військовослужбовцями та виокремили напрями розвитку цього інституту, зокрема, обговорили необхідність внесення змін до проекту Закону України «Про внесення змін до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо забезпечення гарантій захисту та прав військовослужбовців, які повідомили про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». Після доопрацювання Міністерством оборони та врахування зауважень і пропозицій Національного агентства, вказаний законопроект було внесено на розгляд Верховної Ради України.

7. 14.11.2024 НАЗК було проведено презентацію дослідження “Корупційні ризики під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ”, метою якого було об’єднання зусилля стейкхолдерів для вдосконалення системи оборонних закупівель та сприяння імплементації рекомендацій, наданих за результатами Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України.

У ході презентації було обговорено основні досягнення та виклики під час здійснення оборонних закупівель, а також шляхи їх вирішення. В обговоренні взяли участь представники НАТО, Міноборони Норвегії, Посольства Латвії, в.о. Спеціального радника з питань оборони Великої Британії, Міноборони, державних підприємств Міноборони “Державний оператор тилу” та “Агенція оборонних закупівель”, Офісу підтримки змін Міноборони, Громадської антикорупційної ради Міноборони, а також представники інших органів сектору безпеки та оборони, громадських та міжнародних організацій, зокрема, таких як громадська організація “StateWatch”, Проект реформи оборонних закупівель, Центр з питань доброчесності в оборонному секторі (CIDS) при Міністерстві оборони Норвегії та інші.

Таким чином прогрес у виконанні заходу наявний.

Monitoring results (quarterly):

20.01.2025:
There is progress in the implementation of the measure
29.10.2024:
There is progress in the implementation of the measure
11.08.2024:
There is progress in the implementation of the measure
10.05.2024:
There is progress in the implementation of the measure

Additional sources of information: