Захід
2.5.1.2.2.
Введення в експлуатацію Містобудівного кадастру на державному рівні, засобами якого забезпечено:
1) автоматизацію та надання визначеного законом переліку адміністративних послуг у сфері містобудівної діяльності, що повинні надаватися через платформу Містобудівного кадастру на державному рівні;
2) наповнення Містобудівного кадастру на державному рівні містобудівною документацією (зокрема прийнятою до запровадження кадастру);
3) ведення державного реєстру містобудівної документації у складі Містобудівного кадастру на державному рівні та внесення до єдиного електронного Містобудівного кадастру містобудівної документації та оприлюднення із наданням вільного доступу (крім інформації з обмеженим доступом);
4) взаємний обмін та інтеграцію даних Містобудівного кадастру на державному рівні, Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, електронного реєстру об’єктів культурної спадщини, Державного лісового кадастру, Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду; геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці; баз даних екологічних, лісових кадастрів, інженерно-геологічних умов; даних про об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури, наявні та запроектовані інженерні мережі, лінійні об’єкти енергетичної інфраструктури, розподіл потужностей інженерних мереж, наявні вільні потужності та видані технічні умови; геопросторових даних технічної інвентаризації та обліку об’єктів нерухомого майна, єдиного адресного реєстру;
5) можливість автоматичного формування за онлайн-запитом через геопортал Містобудівного кадастру на державному рівні містобудівних умов і обмежень, а так само окремих видів документів дозвільного характеру
Статус заходу:
Захід спрямований на досягнення ОСР:
2.5.1.2. Створено єдиний електронний Містобудівний кадастр, який є платформою для надання всіх адміністративних послуг у сфері містобудівної діяльності, публічним джерелом містобудівної інформації. Містобудівна документація набирає чинності з моменту її внесення до Містобудівного кадастру та присвоєння просторового індексу
Вирішення Проблеми:
2.5.1. Непублічність інформації у сфері містобудування та землеустрою обумовлює корупцію та можливість здійснювати будівництво всупереч вимогам законодавства
Строки виконання:
Відповідальні виконавці (органи влади):
Міністерство цифрової трансформації України
Джерела фінансування:
державний бюджет та/або кошти міжнародної технічної допомоги
Обсяги фінансування (тис. грн.):
у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік та/або у межах коштів міжнародної технічної допомоги
Показник виконання:
Містобудівний кадастр на державному рівні введено в експлуатацію з повним функціоналом
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2024 р. № 1194 "Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки" внесено зміни до змісту заходу.
Стан виконання
Хід/ Результат виконання:
За інформацією, наданою Мінрозвитку за I квартал 2025 року як звітний період:
"Здійснюється тестування та запуск в експлуатацію геопорталу Містобудівного кадастру на державному рівні (МБКД)".
1) Щодо підпункту 1 заходу: "Функціонал ЄДЕССБ, як складової частини МБКД, забезпечує автоматизацію адміністративних послуг, перелік яких можна переглянути на порталі за посиланням: https://e-construction.gov.ua/reestri . МБКД у частині ведення та наповнення Реєстру містобудівної документації не забезпечує повну автоматизацію надання адміністративних послуг. ЄДЕССБ забезпечує автоматизацію таких послуг як: Видача будівельного паспорта; Видача містобудівних умов та обмежень; Видача витягу з містобудівної документації; Переведення дачного (садового) будинку у житловий будинок; Присвоєння (зміна) адрес; Погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм; Повідомлення про влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів; Видача технічних умов; Проведення експертизи проектів будівництва; Видача актів про демонтаж; Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт; Повідомлення про початок виконання будівельних робіт; Видача дозволу на виконання будівельних робіт; Реєстрація декларації про готовність до експлуатації об’єкта; Видача сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. Наразі здійснюється підключення уповноважених органів з питань містобудування та архітектури для реалізації таких послуг";
2) щодо підпункту 2 заходу: "Функціонал МБКД забезпечує можливість завантаження графічних та текстових матеріалів чинної містобудівної документації, зокрема створеної у попередніх періодах у немашиночитанних форматах файлів. Здійснюється підключення уповноважених органів з питань містобудування та архітектури та тестування завантаження такої документації";
3) щодо підпункту 3 заходу: "Функціонал МБКД забезпечує ведення Реєстру містобудівної документації місцевого рівня у своєму складі, але не оприлюднення такої документації. Наразі здійснюється підключення уповноважених органів з питань містобудування та архітектури та тестування завантаження містобудівної документації до Реєстру";
4) щодо підпункту 4 заходу: "здйснюється аналіз технічних вимог до налагодження взаємодії для подальших консультацій з іншими центральними органами державної влади - держателями відповідних реєстрів". Щодо підпункту 4 додатково див. Ключові джерела оцінки.
5) щодо підпункту 5 заходу: можливість автоматичного формування за онлайн-запитом через платформу МБКД містобудівних умов і обмежень не забезпечено, водночас забезпечено таку можливість для формування окремих видів дозвільних документів, а саме: 1) "повідомлення про початок виконання будівельних робіт з класом наслідків СС1" і 2) "декларації про готовність до експлуатації об’єкта".
За інформацією, наданою Мінрозвитку, станом на кінець 2024 року МБКД не забезпечує можливість автоматичного формування за онлайн-запитом містобудівних умов та обмежень. Крім того, до моменту вирішення питань трансформації геопросторових даних ДЗК в УСК-2000 із оновленими параметрами Гельмерта та збереження даних про допуски точності геопросторових даних, які містяться у містобудівній документації, малоймовірно запровадження повноцінного автоматичного формування містобудівних умов та обмежень. Крім цього, Мінрозвитку повідомило, що функціонал МБКД у частині Реєстру містобудівної документації не забезпечує автоматичного формування за онлайн запитом окремих видів дозвільних документів, однак такий функціонал забезпечує Портал ЄДЕССБ, який відповідно до законодавства є складовою частиною МБКД.
З огляду на зазначене, НАЗК констатує, що даний захід продовжує виконуватися і прогрес у його виконанні має місце.