Відгук громадськості

Захід

2.5.1.2.1. Розроблення та подання Кабінетові Міністрів України проекту закону щодо внесення змін до деяких законів про створення та функціонування Містобудівного кадастру на державному рівні, яким:
1) передбачено створення Містобудівного кадастру на державному рівні з єдиними вимогами щодо структури даних містобудівної документації;
2) визначено держателя, адміністратора та технічного адміністратора, відповідальних за ведення Містобудівного кадастру на державному рівні;
3) встановлено повноваження та осіб, відповідальних за передачу інформації для наповнення Містобудівного кадастру на державному рівні, а також відповідальність таких осіб за достовірність та актуальність внесеної інформації, своєчасне її внесення;
4) забезпечено публічний доступ до Містобудівного кадастру на державному рівні (крім інформації з обмеженим доступом);
5) передбачено перелік та порядок надання адміністративних послуг у сфері містобудівної діяльності за допомогою платформи Містобудівного кадастру на державному рівні, зокрема через Єдину державну електронну систему у сфері будівництва;
6) передбачено розроблення містобудівної документації у формі геопросторових даних та набрання чинності містобудівною документацією лише з моменту внесення її до Містобудівного кадастру на державному рівні;
7) передбачено інформаційну інтеграцію Містобудівного кадастру на державному рівні та Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, електронного реєстру об’єктів культурної спадщини, Державного лісового кадастру, Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду, інших інформаційних ресурсів держави, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України шляхом внесення змін до Порядку ведення Містобудівного кадастру на державному рівні (за умови наявності технічної можливості підключення);
8) установлено, що містобудівні умови та обмеження (і окремі види дозвільних документів) генеруються автоматично програмними засобами Містобудівного кадастру на державному рівні на основні містобудівної документації у формі геопросторових даних

Статус заходу:

Виконується

Захід спрямований на досягнення ОСР:

2.5.1.2. Створено єдиний електронний Містобудівний кадастр, який є платформою для надання всіх адміністративних послуг у сфері містобудівної діяльності, публічним джерелом містобудівної інформації. Містобудівна документація набирає чинності з моменту її внесення до Містобудівного кадастру та присвоєння просторового індексу

Вирішення Проблеми:

2.5.1. Непублічність інформації у сфері містобудування та землеустрою обумовлює корупцію та можливість здійснювати будівництво всупереч вимогам законодавства

Строки виконання:

01.01.2024 - 31.12.2025

Відповідальні виконавці (органи влади):

Головний виконавець: Міністерство розвитку громад та територій України

Джерела фінансування:

державний бюджет

Обсяги фінансування (тис. грн.):

у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік

Показник виконання:

проект закону подано до Верховної Ради України

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2024 р. № 1194 "Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки" внесено зміни до змісту заходу.

Стан виконання

Хід/ Результат виконання:

За інформацією, наданою Мінрозвитку за I квартал 2025 року як звітний період:

«Опрацьовуються пропозиції до законопроєкту в рамках Технічного проєкту Містобудівного кадастру на державному рівні. Технічний проєкт затверджено у грудні 2024 року Науково-технічною радою Міністерства».



У ІІ кварталі 2025 року Міністерство розвитку громад та територій України повідомило:

"Перелік питань, які планувались до вирішення проектом закону, врегульовано Порядком ведення Містобудівного кадастру на державному рівні під час реалізації експериментального проекту щодо запровадження Містобудівного кадастру на державному рівні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2024 № 909, зокрема:

1) запровадження Містобудівного кадастру здійснюється з метою цифровізаціЇ процедур розроблення, оновлення, внесення змін, погодження та затвердження містобудівної документації за єдиними вимогами (п. 14);

2) Держателем Містобудівного кадастру є Мінрозвитку.

Адміністратором Містобудівного кадастру є державне підприємство “Адміністратор Містобудівного кадастру на державному рівні”.

Технічним адміністратором Містобудівного кадастру є державне підприємство “Дія” (п. 6);

3) Відповідальними за достовірність внесених (завантажених) даних до Містобудівного кадастру є розробники містобудівної документації, замовники містобудівної документації або інші уповноважені особи, які є відповідальними за створення таких відомостей (даних) або документів (п. 46);

4) До Реєстру містобудівної документації не вносяться відомості (дані), які становлять державну таємницю (п. 36);

5) Складовою частиною Містобудівного кадастру є Єдина державна електронна система у сфері будівництва, до якої входять Єдиний державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, Єдиний державний реєстр адрес, Реєстр будівель і споруд (п. 4);

6) Для забезпечення внесення (завантаження) відомостей (даних) та електронних документів до Містобудівного кадастру використовується структура Бази геопросторових даних (геоданих) містобудівної документації на місцевому рівні, затверджена Мінрозвитку (п. 25);

7) У Містобудівному кадастрі забезпечується електронна інформаційна взаємодія у режимі реального часу з електронними інформаційними ресурсами, інформаційно-комунікаційними системами, інформаційними системами, у тому числі з:

- національним геопорталом;

- Державним реєстром майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України;

- Єдиною екологічною платформою “ЕкоСистема”, зокрема з Єдиним реєстром стратегічної екологічної оцінки;

- інформаційними системами містобудівних кадастрів регіонального, районного та міського рівня;

- Єдиною цифровою інтегрованою інформаційно-аналітичною системою управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури;

- Єдиною геоінформаційною системою здійснення моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад;

- Державним земельним кадастром;

- електронною системою закупівель;

- Державним реєстром нерухомих пам’яток України;

- Державним кадастром територій та об’єктів природно-заповідного фонду (п. 17);

8) З використанням Реєстру містобудівної документації здійснюється автоматичне формування наборів геопросторових даних містобудівної документації для надання містобудівних умов та обмежень (п. 33)".

Варто звернути увагу, що зміст заходу 2.5.1.2.1 передбачає розроблення саме проекту закону України, а показник виконання заходу передбачає подання відповідного проекту закону до Верховної Ради України, тому затвердження постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2024 № 909 не забезпечує виконання заходу.



З огляду на вищезазначену інформацію, у межах щоквартального моніторингу стану виконання заходів ДАП за ІІ квартал 2025 року констатуємо, що виконання даного заходу триває.

Результати моніторингу (щоквартально):

13.08.2025:
Прогресу виконання заходу немає
22.04.2025:
Прогрес виконання заходу наявний
20.01.2025:
Прогрес виконання заходу наявний

Ключові джерела оцінки: