Measure
2.6.3.2.2.
Drafting and submitting to the Cabinet of Ministers of Ukraine a draft resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine approving the regulation on the authorized agency on state guarantees of quality, which defines:
1) the organizational structure of the authorized agency on state guarantees of quality;
2) the independence of the activities of the authorized agency on state guarantees of quality, which is achieved by the Ministry of Defense prohibiting an interference with the operations of this agency;
3) supporting the functions of the agency by means of an electronic information communication system to support the state military products quality insurance system, incl. database of estimation of conformity of suppliers’ quality management systems to requirements, identified by the NATO standards and/or appropriate military standards;
4) the resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine dated June 16, 2021, No. 622 On the Authorized Agency on State Guarantees Of Quality is no longer in effect.
Measure status:
Actual execution date:
30.08.2023
The measure is aimed at achieving ESR:
2.6.3.2. The authorized agency on state guarantees of quality of defense products has been formed and is operating and issuing certificates of conformity
Problem solving:
2.6.3. The ineffective model of control over defense products in the production process does not make it possible to completely rule out the supply of defective weapons and military equipment in a timely manner.
Deadlines:
Responsible implementors (authorities):
Sources of funding:
state budget
Volumes of financing (thousand UAH):
within the established budget allocations for the relevant year
Performance indicator:
The resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine has been adopted.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No. 1194 On Amendments to the State Anti-Corruption Programme for 2023-2025 dated 18 October 2024, the content of the measure was amended.
Implementing status
Progress/Result of implementation:
Протягом липня - вересня 2023 року Міноборони направило проект Положення про уповноважений орган з державного гарантування якості на погодження до заінтересованих органів.
30 серпня 2023 року проект акта направлено до НАЗК для проведення антикорупційної експертизи та до Мін'юсту для проведення правової експертизи.
19 вересня 2023 року НАЗК надало Висновок антикорупційної експертизи, відповідно до якого проект постанови містить корупціогенний фактор та потребує доопрацювання з урахуванням наданих рекомендацій.
За інформацією Міноборони: "24 січня 2024 року було винесено питання щодо реалізації експериментального проекту проведення робіт з державного гарантування якості в рамках закупівель озброєння та військової техніки для потреб Збройних Сил України, де Міноборони залишається Уповноваженим органом на період воєнного часу. На засідання Міжвідомчої комісії були запрошені представники НАЗК та громадської антикорупційної ради при Міноборони, які були проти запропонованого рішення".
12 лютого 2024 року отримано рекомендації громадської антикорупційної ради при МОУ щодо створення Уповноваженого органу та алгоритму функціонування Системи державного гарантування якості.
За результатами розгляду рекомендацій громадської антикорупційної ради при МОУ, протокол розбіжностей позицій направлено Громадській антикорупційній раді при МОУ.
14 березня з метою вироблення взаємоузгодженої позиції проведено обговорення зазначених питань на нараді. За результатами наради прийнято рішення про створення робочої групи.
Проект акту, який був доопрацьований Міноборони з урахуванням пропозицій НАЗК та Громадської антикорупційної ради при МОУ передбачає наступні положення:
- пункти 9 та 10 передбачають заборону втручання в операційну діяльність структурного підрозділу під час оцінювання відповідності процесів забезпечення якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також неправомірність будь-яких письмових чи усних вказівок, вимог, доручень, які спрямовані до уповноваженого органу чи його працівників, але не передбачені законодавством України. Відповідне не відповідає пункту 2 заходу, який передбачає встановлення заборони втручатися у операційну діяльність такого органу саме для Міноборони.
- пункт 19 передбачає, що уповноважений орган є власником (держателем) та адміністратором електронної бази даних відповідності систем менеджменту якості постачальників вимогам, установленим державними замовниками під час здійснення оборонних закупівель, стандартами серії ISO та стандартами НАТО серії AQAP. Зазначене відповідає пункту 3 заходу.
Водночас проект Положення не передбачає втрату чинності постанови КМУ від 16 червня 2021 р. № 622, яка визначає Міноборони уповноваженим органом з державного гарантування якості, так само відсутні положення щодо організації структури уповноваженого органу. Відповідне не відповідає вимогам пунктів 1 та 4 заходу. Визначення Міноборони уповноваженим органом унеможливлює належну реалізацію пунктів 1 та 2 заходу, які за змістом передбачають функціонування уповноваженого органу як відокремленої від Міноборони установи.
Врахування у проекті Положення не усіх вимог, передбачених заходом, а також відсутність інформації про подання проекту Положення до Кабінету Міністрів України свідчить про виконання заходу частково.
За інформацією Міноборони за період квітень - червень 2024 року: "17.04.2024 відповідно до п.6 параграфу 33 Регламенту КМУ, проведена Міжвідомча нараду щодо узгодження позицій НАЗК та МОУ щодо створення УО з ДГЯ.
За результатами міжвідомчої наради прийнято рішення в термін до 30.04.2024 Громадській спілці «Фонд підтримки реформ в Україні» підготувати разом з фахівцями НАЗК проєкт постанови КМУ «Про затвердження Положення про уповноважений орган з державного гарантування якості» та надати його до МОУ. 26.06.2024 на виконання рішення Міжвідомчої наради МОУ опрацьований зазначений проєкт Положення та надано до ГС «Фонд підтримки реформ в Україні» зауваження та пропозиції".
За актуальною інформацією Міноборони: "20.07.2024 Міністерством оборони було розроблено та листом № 259/3056 від 25.07.24 направлено на внутрішнє погодження у МОУ та ЗСУ проєкт постанови КМУ “Про затвердження Положення про уповноважений орган з державного гарантування якості” щодо утворення у сфері управління Міністерства оборони України спеціалізованої державної організації “Агенція з питань державного гарантування якості”. За результатом погодження виявлено 2 проблеми, які перешкоджають створенню агенції: гранична чисельність МОУ та ЗСУ визначені нормативно- правовими актами, тому вивільнити людські ресурси під час збройної агресії для утворення агенції неможливо, утворити як нештатний орган МОУ - не має сенсу; неможливо встановити високі розміри оплати праці, тому що в МОУ діють єдині умови оплати праці для працівників, Мінфін заперечує щодо доцільності додаткового фінансування. На виконання спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 15.08.2024 року № Д-321/85/дск “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2024 році” утворено окреме Управління державного гарантування якості, яке підпорядковано Міністру оборони України. Для вирішення проблемних питань щодо утворення уповноваженого органу, 20.08.2024 було проведено робочу нараду з експертом Проекту реформи оборонних закупівель за підтримки Спеціального радника Великої Британії з питань оборони Громадської спілки “Фонд підтримки реформ в Україні” Морозом Ю.І., за результатом якої було визначено, що Управління державного гарантування якості спроможне виконувати завдання за призначенням та вирішити проблеми, зазначених в ДАП, а утворення у сфері управління Міністерства оборони України спеціалізованої державної організації “Агенція з питань державного гарантування якості є неактуальним”. Протокол наради затверджено заступником МОУ 28.08.2024. Управлінням державного гарантування якості розроблено оновлену версію проєкту постанови КМУ “Про затвердження Положення про уповноважений орган з державного гарантування якості”, якою передбачено покладання функцій уповноваженого органу на структурний підрозділ МОУ з забезпеченням вимог ДАП щодо незалежності. Таке бачення уповноваженого органу підтримано ГО “Центр протидії корупції”. Зазначений проект буде направлено до Громадської спілки “Фонд підтримки реформ в Україні” для отримання пропозицій та зауважень".
Таким чином, захід є виконаним частково.