Measure
2.2.2.4.5. Creating and developing existing IT systems to be used to submit permit applications, grant approvals, issue permits, stage auctions for the right to use natural resources, and ensuring their integration with the EcoSystem unified environmental platform
Measure status:
Actual execution date:
30.09.2024
The measure is aimed at achieving ESR:
2.2.2.4. An information and analytical system for management of natural resources management has been introduced, which provides open access to up-to-date information on natural resources, contains the functionality of electronic services, electronic reporting, traceability, environmental monitoring and inspection, as well as an open software interface for creating analytical and visual (geoinformation) software based on the data of this information and analytical system (without the right to modify such data)
Problem solving:
2.2.2. Arbitrary application of mandatory rules for businesses, which is accompanied by attendant corruption risks
Deadlines:
Responsible implementors (authorities):
State Service of Geology and Mineral Resources of Ukraine
State Agency of Water Resources of Ukraine
State Forest Resources Agency of Ukraine
Sources of funding:
state budget
Volumes of financing (thousand UAH):
within the established budget allocations for the relevant year
Performance indicator:
The EcoSystem unified environmental platform includes functionality for providing electronic services.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No. 1194 On Amendments to the State Anti-Corruption Programme for 2023-2025 dated 18 October 2024, the content of the measure was amended.
Implementing status
Progress/Result of implementation:
Цей захід можна розділити на дві частини:
1) створення та розвиток вже створених ІТ-систем;
2) їх інтеграція з «ЕкоСистемою», яка повинна стати, так би мовити, «єдиним вікном», через яке будь-яка особа може отримати актуальну інформацію про природні ресурси та пов’язані з ними адміністративні послуги.
ІТ-системи, про які йде мова, повинні мати ось такий функціонал:
- подання заяви про отримання документів дозвільного характеру на право користування природними ресурсами;
- здійснення погодження цих заяв;
- видання таких документів дозвільного характеру.
Зрозуміти те, про які природні ресурси йде мова дозволить перелік виконавців заходу. Так, цим заходом охоплюється право на користування надрами, водними ресурсами та лісами.
Захід зможе вважатися виконаним повністю, якщо будуть виконані всі вказані вище вимоги.
1. Надра. Наразі в Україні функціонує електронний кабінет надрокористувача.
Зокрема, саме через електронний кабінет надрокористувача особа може подати заяву (разом з усіма необхідними документами) на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Так, після перемоги на аукціоні особа звертається через електронний кабінет надрокористувача до Держгеонадр для отримання спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами. Одержавши таке звернення уповноважена особа Держгеонадр надсилає, знову ж таки, через електронний кабінет надрокористувача угоду про умови користування надрами, яка вже підписана зі сторони Держгеонадр за допомогою електронного підпису. У відповідь переможець аукціону також через електронний кабінет надсилає цю ж угоду підписану з його сторони теж за допомогою електронного підпису, а також інформацію, що підтверджує факт сплати ним плати (збору) за отримання дозволу (це власне і є та плата, яка визначена за результатами аукціону). Після цього особа отримує через електронний кабінет власне сам дозвіл у формі електронного витягу з відповідного реєстру.
Виглядає так, що електронний кабінет надрокористувача відповідає вимогам заходу.
Електронний кабінет надрокористувача інтегрований з «ЕкоСистемою». Якщо увійти на вебсайт платформи можна знайти посилання на кабінет, наприклад, через розділ «е-Надра» на головній сторінці платформи.
2. Водні ресурси. На вебсайті Держводагентства функціонує портал електронних послуг агентства. Через цей портал можна подати, з поміж іншого, й заяву на отримання дозволу на спеціальне водокористування (якщо говорити дуже спрощено, мова йде про використання води в обсязі від 5 кубічних метрів на добу). Заява подається шляхом заповнення анкети до якої додаються необхідні документи. Функціонал порталу дозволяє також Держводагентству обмінюватися електронними документами з МОЗ та Держгеонадрами, у тих випадках коли необхідно отримати висновки від цих органів для видання дозволу. Якщо підстави для відмови у видачі дозволу відсутні, Держводагентство надає дозвіл, який також доступний на порталі в електронній формі.
Виглядає так, що портал електронних послуг Держводагентства відповідає вимогам заходу.
На «ЕкоСистемі» на вкладці «Адміністративні послуги» розділу «е-Вода», як видається, має міститися посилання для отримання дозволу на спеціальне водокористування. Однак, наразі воно не активне. Виглядає так, що «ЕкоСистема» має відсилати користувача до порталу Держводагентства для отримання цього дозволу, але портал Держводагентства ще не інтегрований з «ЕкоСистемою».
3. Ліси. В рамках реалізації експериментального проекту на сьогодні функціонує сервіс з видачі лісорубного квитка (дозволу на здійснення заготівлі деревини) в електронній формі. Так, на «ЕкоСистемі» доступна електронна послуга з видачі лісорубного квитка (розділ «е-Ліс» → «Адміністративні послуги»). Заява подається шляхом заповнення електронних форм. Після цього заява автоматично надсилається до територіального органу Держлісагентства або органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим залежно від того, де розташована лісова ділянка, на якій буде здійснюватися рубка. У разі відсутності підстав для відмови, уповноважений орган видає заявнику лісорубний квиток в електронній формі, який відображається на «ЕкоСистемі».
Як вже було зазначено, лісорубний квиток зараз надається в електронній формі в рамках експериментального проекту. Експериментальний проект триватиме до червня 2025 року. Після його закінчення, якщо результати експерименту будуть оцінені позитивно, таку електронну послугу введуть на постійній основі.
Як можна помітити, потрібні ІТ-системи існують щодо кожного з виокремлених на початку природних ресурсів. Однак, не всі з них інтегровані з «ЕкоСистемою», а також не всі з них впроваджені на постійній основі. У зв’язку з цим, заходу присвоєно статус «Виконано частково».