Відгук громадськості

Захід

2.1.2.1.6. Проведення консультацій за участю Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Громадської ради доброчесності, Ради суддів, неурядових організацій, інших заінтересованих сторін щодо проекту єдиних критеріїв (індикаторів) для оцінки доброчесності та професійної етики судді та критерію (індикатора) доброчесності кандидата на посаду судді, отримання експертних висновків та його доопрацювання

Статус заходу:

Виконано частково

Фактична дата виконання:

31.03.2024

Захід спрямований на досягнення ОСР:

2.1.2.1. Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Вищою радою правосуддя разом з органами, залученими до оцінювання, органами суддівського самоврядування та громадськістю розроблено та впроваджено в практику чіткі і передбачувані критерії (індикатори) доброчесності та професійної етики для кваліфікаційного оцінювання суддів і добору нових суддів

Вирішення Проблеми:

2.1.2. Процедури кваліфікаційного оцінювання суддів та конкурсні процедури потребують удосконалення та розробки чітких і передбачуваних критеріїв (індикаторів) доброчесності та професійної етики. Доброчесність та професійна етика як стандартні вимоги до суддів недостатньо впроваджені на практиці, а оцінювання цих вимог не завжди є прозорим та передбачуваним

Строки виконання:

29.02.2024 - 31.03.2024

Відповідальні виконавці (органи влади):

Головний виконавець: Вища рада правосуддя
співвиконавці:
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Громадська рада доброчесності
Рада суддів України

Джерела фінансування:

державний бюджет

Обсяги фінансування (тис. грн.):

у межах встановлених бюджетних призначень на відповідний рік

Показник виконання:

проведено не менше трьох консультацій щодо проекту єдиних критеріїв (індикаторів) для оцінки доброчесності та професійної етики судді та критерію (індикатора) доброчесності кандидата на посаду судді) за участю представників Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Громадської ради доброчесності, Громадської ради міжнародних експертів, Ради суддів України, неурядових організацій

Стан виконання

Хід/ Результат виконання:

Варто звернути увагу, що згідно з текстом заходу та показника виконання відповідний захід передбачає наявність трьох складових:

1) Проведення не менше трьох консультацій щодо проекту єдиних критеріїв (індикаторів) для оцінки доброчесності та професійної етики судді та критерію (індикатора) доброчесності кандидата на посаду судді.

2) Участь у консультаціях участю представників Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Громадської ради доброчесності, Громадської ради міжнародних експертів, Ради суддів України, неурядових організацій.

3) Формування експертних висновків.

Вища рада правосуддя повідомила, що рішенням Вищої ради правосуддя від 8 лютого 2024 року №375/0/15-24 утворено робочу групу з розроблення Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді). До складу робочої групи увійшли члени ВРП, члени ВККСУ, представники РСУ, ГРД та міжнародних програм (проектів). Вказаною робочою групою розроблено проект Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), обговорення якого триває у межах засідань робочої групи. Консультації, передбачені заходом 2.1.2.1.6, тривають у межах засідань відповідної робочої групи.

При цьому на першому засіданні робочої групи, яке відбулося 12 лютого 2024 року, члени робочої групи погодили, що оскільки вони є уповноваженими представниками від органів та організацій у складі робочої групи, то консультації будуть відбуватися в межах засідань робочої групи під час розроблення відповідного проекту.

Станом на 31 березня 2024 року робочою групою проведено 8 засідань, у яких взяли участь члени Вищої ради правосуддя, члени ВККСУ, члени ГРД, члени Ради суддів України та представники міжнародних проектів, які входять до складу робочої групи.

Під час засідань робочої групи з розроблення Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді) використовувалися висновки та звіти підготовлені експертами Програми USAID «Справедливість для всіх» «Суддівська доброчесність і професійна етика: стандарти і практика оцінювання», аналітичний звіт «Дослідження категорії «Доброчесність» в контексті добору та кваліфікаційного оцінювання суддів, а також звіт підготовлений експертом Проекту Ради Європи «Підтримка судової влади в Україні в умовах війни та післявоєнного з аналізом стану практики Вищої ради правосуддя щодо оцінки поведінки судді/кандидата на посаду судді на відповідність вимогам доброчесності та професійної етики.

З зазначеного випливає, що під час проведення відповідних консультацій не було можливості залучити представників Громадської ради міжнародних експертів, оскільки протягом січня-березня 2024 року тривала процедура формування нового складу ГРМЕ. Новий склад ГРМЕ було призначено лише 29 квітня 2024 року. Крім цього, консультації представників відповідних інституцій відбувались безпосередньо у процесі розроблення робочою групою проекту Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), у зв'язку з чим не експертні висновки не формувались.

Таким чином, у межах щоквартального моніторингу стану виконання заходів ДАП за І квартал 2024 року, вимушені констатувати, що захід 2.1.2.1.6 виконано частково.

Результати моніторингу (щоквартально):

13.05.2024:
Захід виконано вчасно, але частково

Додаткові джерела інформації: